Handskrifter på pergament och papper mest 1700-tal

440754

HANDSKRIFTER (7), 1 handskrift på pergament, köpebrev, daterad 1763, med två sigill, rör Norra Möre, Kalmar län, ca 33x51 cm, 1 handskrift på pergament, daterad 1758 (sigill bortklippta).
Tillsammans med 3 handlingar och 1 auktionsprotokoll (1785, ev. Ingelstorp), flertalet rörande Småland, bl.a. Norra Möre.

Veck, fläckar, några med skador och defekter.

,

Booth 23

Budhistorik (7 bud)
3080761
550
3063858
500
3080758
500
3063858
450
3077134

Slutpris SEK:
550
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Contact

Customer Service
tel +46 8 453 67 10
Switchboard tel
+46 8 453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Online Auction

Viewing/Collection of lots/
Consignments

Regular opening hours
Monday-Friday 10am-6pm
Saturday 10am-4pm

Branches

Gothenburg
Geijersgatan 14
Read more

Malmoe/Copenhagen
Engelbrektsgatan 7
Read more

Buy/Sell

Read about how to buy at our online auctions at Magasin 5.
Read more