Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Möbler (253)

Subcategories: All auctions, Lounge chairs , Shelving , Office furniture , Dining tables, Dining room furniture , Cabinets, chests of drawers  , Coffee tables, occasional tables , Lounge suites, Sofas, Chairs , Other furniture 
 
471096
471105
471112
471136
471096 TABURETT, rokokostil, 1900-talets andra hälft, bemålad, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
1 hour 12 minutes left, 2017-06-25 kl 10:05
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 900 SEK
471105 DAVID ROSÉN, Nordiska Kompaniet, matbord med 2 ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
1 hour 22 minutes left, 2017-06-25 kl 10:15
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 000 SEK
471112 ÅKE AXELSSON, 24 stolar "Trapphusstolen", på tillhörande ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
1 hour 37 minutes left, 2017-06-25 kl 10:30
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
471136 SOFFA, gustaviansk, bemålad, skuren dekor, randig klädsel, ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
2 hours 7 minutes left, 2017-06-25 kl 11:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 4 800 SEK
 
 
 
470978
471097
470566
471122
470978 ARMLÄNSTOLAR, 5 st., Louis XVI, nordtyska/danska, ...
Estimate: SEK 18 000 SEK
2 hours 32 minutes left, 2017-06-25 kl 11:25
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 400 SEK
471097 GUNNAR EKLÖF / BENGT ÅKERBLOM, stolar, 4 st., "Åkerblom ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
2 hours 42 minutes left, 2017-06-25 kl 11:35
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 500 SEK
470566 STOLAR, 4 st., KARMSTOLAR, 2 st., stålrörskonstruktion, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
2 hours 52 minutes left, 2017-06-25 kl 11:45
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 4 400 SEK
471122 STOLAR, 10 st, 1900-talets början, gustaviansk stil, ...
Estimate: SEK 8 000 SEK
3 hours 12 minutes left, 2017-06-25 kl 12:05
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 300 SEK
 
 
 
470994
470951
471029
471001
470994 SKÅP, 1700-tal, rokoko, ek, med intarsia dekor, invändigt ...
Estimate: SEK 12 000 SEK
3 hours 22 minutes left, 2017-06-25 kl 12:15
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 9 000 SEK
470951 PATRICIA URQUIOLA, "Antibodi", fåtöljer, 1 par, Italien, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
3 hours 37 minutes left, 2017-06-25 kl 12:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 800 SEK
471029 STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, vitmålade med bronsfärgade ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
4 hours 7 minutes left, 2017-06-25 kl 13:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
471001 HÖRNHYLLA, 1800-talets slut, nyrenässans, gråmålad, skåpdel ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
4 hours 17 minutes left, 2017-06-25 kl 13:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 300 SEK
 
 
 
471000
471026
471093
471092
471000 BYRÅ, 1800-tal, England, vitmålad, fem lådor, höjd 102, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
4 hours 27 minutes left, 2017-06-25 kl 13:20
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 500 SEK
471026 STRESSLESS, fåtölj med fotpall, klädd i vitt skinn, snurr- ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
4 hours 37 minutes left, 2017-06-25 kl 13:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 600 SEK
471093 ÅMELLS MÖBLER, "Drottningholm", vitrinskåp, rokokostil, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
4 hours 47 minutes left, 2017-06-25 kl 13:40
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
471092 SKÅP, blandstil: renässans/barock, betsad, träskuren ek, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
4 hours 57 minutes left, 2017-06-25 kl 13:50
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
 
 
 
471025
471047
470936
470907
471025 MOGENS KOCH, fällbar pall, licenstillverkad av Källemo, ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
5 hours 12 minutes left, 2017-06-25 kl 14:05
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 3 000 SEK
471047 BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtölj, Dux, klädsel i vitt ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
5 hours 22 minutes left, 2017-06-25 kl 14:15
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 9 200 SEK
470936 SITTPUFFAR, 1 par, samtida, skinnklädsel, höjd ca 30, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
5 hours 32 minutes left, 2017-06-25 kl 14:25
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 700 SEK
470907 SKÅP, 1700-tal, barock, massiv bonad ek, beslag i mässing, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
5 hours 47 minutes left, 2017-06-25 kl 14:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
 
 
 
471058
471004
471003
471120
471058 OTTO SCHULZ, soffa, Boet, Göteborg, 1930-40-tal, svängd ...
Estimate: SEK 40 000 SEK
6 hours 7 minutes left, 2017-06-25 kl 15:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 19 000 SEK
471004 SKÄNK, 1800-talets slut, nyrenässans, vitmålad, inredd med ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
6 hours 22 minutes left, 2017-06-25 kl 15:15
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
471003 SOFFBORD, 1900-talets slut, oval, form, glasskiva, fanerat ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
6 hours 32 minutes left, 2017-06-25 kl 15:25
Magasin 5, Stockholm
 
471120 KARMSTOL, gustavianskt stockholmsarbete, bemålad, skuren ...
Estimate: SEK 15 000 SEK
7 hours 32 minutes left, 2017-06-25 kl 16:25
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 700 SEK
 
 
 
471007
470903
471006
471055
471007 SOFFBORD, Butlers tray, 1900-talets andra hälft, mahogny, ...
Estimate: SEK 1 200 SEK
7 hours 52 minutes left, 2017-06-25 kl 16:45
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 400 SEK
470903 STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
8 hours 17 minutes left, 2017-06-25 kl 17:10
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
471006 SVANTE SKOGH, matbord, 1960-tal, vitlackerat med dubbla ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
8 hours 27 minutes left, 2017-06-25 kl 17:20
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 100 SEK
471055 SOFFBORD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
8 hours 37 minutes left, 2017-06-25 kl 17:30
Slakthusgatan 22, Stockholm
 
 
 
 
470996
471024
471134
471110
470996 BYRÅ, tidigt 1900-tal, 3 dlr, intarsia i bl.a. mahogny och ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
8 hours 47 minutes left, 2017-06-25 kl 17:40
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
471024 MATGRUPP, 1900-talets andra hälft, bestående av bord och 4 ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
8 hours 52 minutes left, 2017-06-25 kl 17:45
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 400 SEK
471134 BORD, 1800-talets andra hälft, stomme i bambu, bordsskiva ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
9 hours 7 minutes left, 2017-06-25 kl 18:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 600 SEK
471110 ÅKE AXELSSON, stolar, 24 st., "Trapphusstolen", på ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
9 hours 22 minutes left, 2017-06-25 kl 18:15
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 700 SEK
 
 
 
470999
471060
470933
471082
470999 BOKHYLLA, med skåpunderdel, 1900-talets början, vitmålad, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
9 hours 37 minutes left, 2017-06-25 kl 18:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
471060 BYRÅ, sengustaviansk stil, 1800-tal, beslag i mässing, höjd ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
9 hours 47 minutes left, 2017-06-25 kl 18:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 900 SEK
470933 BYRÅ, 1900-talets mitt, sengustaviansk stil, 3 lådor, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
10 hours 10 minutes left, 2017-06-25 kl 19:03
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 800 SEK
471082 CARL WESTMAN, "Arbetarmöbeln", stolar, 4 st., formgiven ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
10 hours 19 minutes left, 2017-06-25 kl 19:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 100 SEK
 
 
 
471002
470904
470988
470966
471002 BOKSKÅP, omkring 1900, jugend, gråmålat, inrett med ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
10 hours 25 minutes left, 2017-06-25 kl 19:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 000 SEK
470904 SKÅP, barock, 1700-tal, bemålad dekor från omkring ...
Estimate: SEK 8 000 SEK
10 hours 31 minutes left, 2017-06-25 kl 19:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 200 SEK
470988 CARL MALMSTEN, "Redet", fåtölj, formgiven 1936, stoppad ...
Estimate: SEK 15 000 SEK
10 hours 37 minutes left, 2017-06-25 kl 19:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 12 000 SEK
470966 DAVID ROSÉN, byrå, Nordiska Kompaniet, 1957, fanérad med ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
10 hours 43 minutes left, 2017-06-25 kl 19:36
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 350 SEK
 
 
 
Use of cookies.
Our website uses cookies, among other things for you to be able to log in and place bids. If you do not want cookies to be stored on your computer you can disable it in your browser settings. Then no cookies will be stored, but you will not be able to use certain portions of the site, such as login to participate in the bidding.
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online
Contact

Customer Service
tel +46 8 453 67 10
Switchboard tel
+46 8 453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Online Auction

Viewing/Collection of lots/
Consignments

Regular opening hours 
Monday-Friday 10am-6pm
Saturday 10am-4pm

Branches

Gothenburg
Geijersgatan 14
Read more

Malmoe/Copenhagen
Engelbrektsgatan 7
Read more

Buy/Sell

Read about how to buy at our online auctions at Magasin 5.
Read more