Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 

Auctions Möbler (334)

 
442855
443008
442967
443028
442855 SOFFA, gustaviansk, 1800-tal, skuren dekor, grönmålad, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
7 minutes left, 2017-02-25 kl 12:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
443008 SÄNGBORD, 1 par, Italien, betsat trä, tre lådoir med ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
25 minutes left, 2017-02-25 kl 12:42
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 950 SEK
442967 SATSBORD, 3 dlr, 1900-talets andra hälft, minsta bordet med ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
1 hour 1 minutes left, 2017-02-25 kl 13:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 850 SEK
443028 PINNSTOLAR, 4 st., bemålad bok, svarvade pinnar/ben, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
1 hour 40 minutes left, 2017-02-25 kl 13:57
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
 
 
 
442164
440448
442885
443026
442164 SATSBORD, 4 delar, Italien, 1900-tal, förgyllda och ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
1 hour 49 minutes left, 2017-02-25 kl 14:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
440448 BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, intarsiadekor i ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
2 hours 10 minutes left, 2017-02-25 kl 14:27
Geijersgatan 14, Gothenburg
Bid: SEK 1 600 SEK
442885 JOHAN KANDELL, "Pilaster", hylla, Källemo, formgiven 1989, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
2 hours 16 minutes left, 2017-02-25 kl 14:33
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 800 SEK
443026 JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
2 hours 28 minutes left, 2017-02-25 kl 14:45
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 600 SEK
 
 
 
442142
442924
442200
442174
442142 ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal, engelsk stil, dekorspikning, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
2 hours 43 minutes left, 2017-02-25 kl 15:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
442924 SKRIVPULPET, 1800-tal, sengustavianskt, ek och bemålad ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
2 hours 49 minutes left, 2017-02-25 kl 15:06
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 500 SEK
442200 DAMSEKRETÄR, Louis XV-stil mahognyfanér, mässingsbeslag, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
3 hours 7 minutes left, 2017-02-25 kl 15:24
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 850 SEK
442174 NATTDUKSBORD, 1 par, med underhylla, mahognyfanér, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
4 hours 55 minutes left, 2017-02-25 kl 17:12
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 900 SEK
 
 
 
443017
442150
442224
442949
443017 POUL KJAERHOLM, "PK-22", fåtölj, mattförkromat stål, , ...
Estimate: SEK 12 000 SEK
5 hours 4 minutes left, 2017-02-25 kl 17:21
Nybrogatan 32, Stockholm
Bid: SEK 7 400 SEK
442150 SALONGSGRUPP, rokokostil, skuren dekor, betsat lövträ, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
5 hours 10 minutes left, 2017-02-25 kl 17:27
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 100 SEK
442224 BERGÈRER, 1 par, rokokostil, 1900-tal, stoppad rygg och ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
5 hours 43 minutes left, 2017-02-25 kl 18:00
Geijersgatan 14, Gothenburg
Bid: SEK 4 400 SEK
442949 HARRI KORHONEN, "Chair Oscar 5", fåtöljer, 1 par, Inno, ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
6 hours 19 minutes left, 2017-02-25 kl 18:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 7 800 SEK
 
 
 
442959
442940
442181
442218
442959 STOLAR, 1 par, rokoko, provinsarbeten, vitmålad, under sits ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
6 hours 28 minutes left, 2017-02-25 kl 18:45
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 300 SEK
442940 STOLAR, 1 par, 1970/80-tal, kromad stålfjäderställning coh ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
6 hours 53 minutes left, 2017-02-25 kl 19:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 550 SEK
442181 SKÅP med lådinrednig, enl uppg Korea, mässingsbeslag, ...
Estimate: SEK 8 000 SEK
7 hours 15 minutes left, 2017-02-25 kl 19:32
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 4 000 SEK
442218 SIGURD RESSELL, fåtöljer, 1 par med fotpall, "Falcon", ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
7 hours 19 minutes left, 2017-02-25 kl 19:36
Geijersgatan 14, Gothenburg
Bid: SEK 8 600 SEK
 
 
 
442996
442954
443022
442160
442996 BYRÅ, 1800-talets andra hälft, sengustaviiansk stil, ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
7 hours 27 minutes left, 2017-02-25 kl 19:44
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 200 SEK
442954 SKRIVBORD, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
7 hours 53 minutes left, 2017-02-25 kl 20:10
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 700 SEK
443022 VITRINSKÅP, blandstil, fanérat i mahogny med intarsia i ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
7 hours 57 minutes left, 2017-02-25 kl 20:14
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 100 SEK
442160 VITRINSKÅP, mahognyfanér, 1900-talets mitt, Louis XV-stil, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
8 hours 1 minutes left, 2017-02-25 kl 20:18
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 2 200 SEK
 
 
 
442227
442172
442225
441240
442227 SIGURD RESSELL, fåtöljer, 3 st, "Falcon", ca 1970, Vante ...
Estimate: SEK 6 000 SEK
8 hours 21 minutes left, 2017-02-25 kl 20:38
Geijersgatan 14, Gothenburg
Bid: SEK 4 200 SEK
442172 DUCHESSE BRISÉE (2 delar), Louis XV-stil, skuren dekor, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
8 hours 23 minutes left, 2017-02-25 kl 20:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 600 SEK
442225 DANTESTOL, 1900-talets andra hälft, skulpterad dekor, ...
Estimate: SEK 1 000 SEK
8 hours 55 minutes left, 2017-02-25 kl 21:12
Geijersgatan 14, Gothenburg
 
441240 SÄNGBORD, 1900-tal, sarg med 2 lådor, beslag i mässing i ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
9 hours 1 minutes left, 2017-02-25 kl 21:18
Nybrogatan 32, Stockholm
Bid: SEK 2 400 SEK
 
 
 
442851
442155
442852
442151
442851 SKRIVBORD med hylla, teak, ben i bok, 1960-tal, skrvbordes ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
9 hours 5 minutes left, 2017-02-25 kl 21:22
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 350 SEK
442155 KONSOLBORD med uppfällbar vitmålad skiva, rokokostil, ...
Estimate: SEK 2 500 SEK
9 hours 13 minutes left, 2017-02-25 kl 21:30
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 700 SEK
442852 BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, ...
Estimate: SEK 5 000 SEK
9 hours 19 minutes left, 2017-02-25 kl 21:36
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 800 SEK
442151 KARMSTOLAR, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-tal, randig klädsel ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
9 hours 31 minutes left, 2017-02-25 kl 21:48
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 350 SEK
 
 
 
442934
442858
441416
443154
442934 SKRIVPULPET, mahogny, England, omkring år 1900, intarsia, ...
Estimate: SEK 1 500 SEK
9 hours 39 minutes left, 2017-02-25 kl 21:56
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 300 SEK
442858 BOKSKÅP, empirestil, 1900-tal, mahogny med intarsia, ...
Estimate: SEK 3 000 SEK
21 hours 51 minutes left, 2017-02-26 kl 10:08
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 700 SEK
441416 BANKFACKSLÅDOR, 5 st, 1900-tal, mässing och aluminium, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
23 hours 15 minutes left, 2017-02-26 kl 11:32
Slakthusgatan 22, Stockholm
Bid: SEK 1 000 SEK
443154 BYRÅ, 1900-talets första hälft, Louis XV-stil, fanérad i ...
Estimate: SEK 4 000 SEK
23 hours 23 minutes left, 2017-02-26 kl 11:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 800 SEK
 
 
 
443145
442494
442505
438686
443145 BORD, 1900-talets mitt, gustaviansk stil, bemålat, höjd 64, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
1 day left, 2017-02-26 kl 12:40
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 950 SEK
442494 NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets första hälft, bemålade, ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
1 day left, 2017-02-26 kl 15:16
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 3 200 SEK
442505 BÄNK, 1900-talets första hälft, bemålad, dörrspeglar med ...
Estimate: SEK 2 000 SEK
1 day left, 2017-02-26 kl 16:00
Magasin 5, Stockholm
Bid: SEK 1 100 SEK
438686 BRUNO MATHSSON, "Pernilla", fåtölj med fotpall, märkta DUX, ...
Estimate: SEK 8 000 SEK
1 day left, 2017-02-26 kl 16:20
Geijersgatan 14, Gothenburg
Bid: SEK 6 000 SEK
 
 
 
Use of cookies.
Our website uses cookies, among other things for you to be able to log in and place bids. If you do not want cookies to be stored on your computer you can disable it in your browser settings. Then no cookies will be stored, but you will not be able to use certain portions of the site, such as login to participate in the bidding.
Showroom:
Lots per page: 
Sort by: 
Page: 
Previous | Next
 
Stockholms Auktionsverk Online
Contact

Customer Service tel +46 8 453 67 10
Switchboard tel +46 8 453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Online Auction

Viewing/Collection of lots/
Consignments

Regular opening hours 
Monday-Friday 10am-6pm
Saturday 10am-4pm

Branches

Gothenburg
Geijersgatan 14
Read more

Malmoe/Copenhagen
Engelbrektsgatan 7
Read more

Buy/Sell

Read about how to buy at our online auctions at Magasin 5.
Read more