Sheaffer pennor vintage

506506

SHEAFFER, 2 st, snorkelreservoarpenna med 14 k guldpsets samt blyerts, 1950-tal, förgylld räfflad dekor, längd 14 resp 12,5 cm

År 1952 introducerade Sheaffer Snorkelpennan, som idag är känd som en av de mest komplexa fyllningsmekanismer som någonsin gjorts. Sheaffer fokuserar på påfyllningssystemet, vilket ofta visar snorkeln förlängd och jämför den med kolibrier eller sugrör. Senare på 1950-talet fick Sheaffer kändisar att sälja pennan bl a skådespelaren Jackie Gleason och boxaren Jack Dempsey.

Smärre repor, liten buckla på blyertspennan

Diverse, Fashion

Sheaffer pennor vintage

Budhistorik (7 bud)
3687481
900
3677545
850
3670696
3670695
700
3670694
500

Slutpris SEK:
900
91 EUR, 108 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.