Tekannor och gräddkanna Kina 1700-talets slut

513169

TEKANNOR, GRÄDDKANNA, 3 dlr., porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), europeiserande dekor av blommor i emaljfärger, järnoxid samt guld, höjd ca 14-15 cm

Lagningar, sprickor, nagg

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (6 bud)
3751337
1 600
3750811
3749994
700
3741378
3740650

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 192 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.