Kaffeservis Kina kompaniporslin

513175

KAFFESERVIS, 11 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), kompaniporslin, europeiserande dekor i centrum av vindruvsranka i emaljfärg samt guld, bestående av: 9 kaffekoppar med fat, burk med lock samt skålfat, diameter ca 7-20 cm

Vissa av faten med nagg, sprickor, en kopp med lagad hänkel, skålfatat med nagg och sprickor, burken med kantretusch/lagning, locket med nagg och sprickor

Orientaliskt, Porslin

Monter 18

Budhistorik (2 bud)

3749989
3746877

Slutpris SEK:
109 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.