Karta Seutter Trankenbar ca 1740

526451

DANSK KOLONI - TRANQUEBAR. SEUTTER, M. Grund-Riss und Prospect der Koniglichen Danischen auf der Kuste Choromandel in Ost-Indien Belegenen Vestung und Stadt Dansburg u: Trankenbar ... / Tabula ichnographica ... Trankenbar. Augsburg ca 1740.
Handkolorerad (samtida) graverad karta med vy i nederkant.

Danska Ostindiska Kompaniet grundades i mars 1616. En första expedition sändes ut i november 1618, vilket ledde till inköp av ett landområde på koromandelkusten och grundläggandet av den danska kolonin Tranquebar (i nuvarande Madras provinsen).

Skador, revor, lagningar, stämpel, småfläckar, veck

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Rum 9, Vagga 2

Budhistorik (17 bud)
3876844
3 400
3872149
3 200
3876842
3872149
2 800
3876841
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.