Skåne i träsnitt av Waldemar Bernhard

526572

SKÅNE I TRÄSNITT AV WALDEMAR BERNHARD. BERNHARD, VALDEMAR. Skåne. Kulturhistoriskt bildverk i 80 originalträsnitt av Waldemar Bernhard. Stockholm, Nordiska Bokhandelns Förlag, (1934-38).
Folio. 442 x 345 mm. (2) s. 80 signerade originalträsnitt på japanpapper, i passepartouter, löst liggande i guldornerad grön skinnportfölj med knytband (ett loss). Titelbladet lätt missfärgat av portföljens klaffar. Guldpräglad presentation till Otto Hirsch från Norsiska Bokhandelns styrelse, daterad 1/10 1943 samt Otto Hirschs guldpräglade monogram på portföljlocket.

Tryckt i en numrerad upplaga om 225 numrerade exemplar, varav detta är nummer 108.

Otto Hirsch övertog Nordiska Bokhandeln 1901 och utvecklade den till Sveriges största. Han var dess VD till 1920 och kvar i styrelsen till 1940.

Se text!

Böcker/Kartor, Svensk topografi

Visas på begäran

Budhistorik (12 bud)
3883907
1 700
3883881
1 600
3883881
3881159
3881150

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.