Byrå i rokoko av Mathias Engström

526676

MATHIAS ENGSTRÖM (mästare i Stockholm 1758-1797), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad M. ENGSTRÖM samt Stockholms snickarämbetssigill, fanerad med alm, amarant, plommonträ och valnöt, brännförgyllda bronsbeslag, bukig form, fält med parkettläggning, rundade svängda hörnpelare, ymnig beslagsuppsättning med dekor av akantus, rocailler och voluter, fyllningar mellan lådorna, sidor med inläggningar av romber, höjd 81, 117x52 cm, nyckel och lösa lås medföljer

Fanerbortfall, slitage, lösa lås, lagningar, ytskador

Möbler, Skåp, byråer

Rum 3

Budhistorik (38 bud)
3882799
22 000
3882790
21 000
3882795
21 000
3882790
20 000
3882782
19 500

Slutpris SEK:
22 000
2 215 EUR, 2 517 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.