Dardel akvarell militär 1853

535684

FRITZ VON DARDEL (1817-1901). Akvarell på papper, osignerad, förställer marketenterska och soldat med tält i bakgrunden, på baksidan tillskrift av Dardel själv "Marquetanterska vid lägret i Sathonay i 1853", ca 225x180 mm. Uppsatt på kartong i övre hörn.

Dardel besökte lägret i Satory i Frankrike 1853 för att studera franska arméen, vilket han beskriver i sina "Minnen".
Enl. anteckning utlånad till Armémuseum för utställningen "Målande Militaria" 1972.

Baksidan med påskrift

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Dardel akvarell militär 1853

Budhistorik (2 bud)

3964299
450
3953571

Slutpris SEK:
450
41 EUR, 47 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.