Vaser samt fat

552404

VASER, 3 st samt FAT, 1900-talets mitt, stengods; bestående av 1 vas av Carl Harry Stålhane, Rörstrand, med blå och gul harpälsglasyr; 1 fat av Gunnar Nylund, Rörstrand, lövformad med gul och grön glasyr; 1 vas av Berndt Friberg med brun glasyr; 1 vas av Signe Persson Melin, delvis grön glaserat, höjd ca 5-17 cm, längd ca fat ca 13 cm

Bruksslitage, några tillverknings- och glasyrdefekter

Keramik/Porslin

Monter 10

Vaser samt fat

Budhistorik (1 bud)

4103508
2018-06-14 10:13:04

2018-06-14 kl 11:24
Slutpris SEK:
27 EUR, 32 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.