Okimono

562606

OKIMONO, Japan, Meiji (1868-1912) i form av försäljare, signerad i botten samt under huvudet,
elefenben, höjd ca 17,5 cm

Föremålet som figuren håller i högra handen är avbruten och medföljer, nagg i olika storlek, bruks och åldersrelaterat slitage

Diverse, Samlarobjekt, Orientaliskt, Skulptur

Monter 10

Okimono

Budhistorik (7 bud)
4191551
1 600
4190539
4184755
1 300
4184752
4184318
900

Slutpris SEK:
1 600
156 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.