Etiopiska/koptiska skriftrullar

562609

ETIOPISKA/KOPTISKA SKRIFTRULLAR, 2 dlr, tidigt 1900-tal, med koptisk text och religiösa symboler, bläck på pergament, mått ca 145x13 samt 103x8 cm

Proveniens: Inköpta av en medlem av familjen Ehrenborg i Etiopien i mitten av 1900-talet.

Bruks och åldersrelaterat slitage

Diverse

Monter 10

Budhistorik (4 bud)

4191599
450
4191579
4189884
4188142

Slutpris SEK:
450
44 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.