Armband

562612

ARMBAND, 15 dlr, romerska samt järnålder (folkvandringstid och vikingatid) ca 0-1100, brons samt andra kopparlegeringar, ett med rester av förgyllning, diameter mellan ca 5,5-9 cm

Proveniens: Från en äldre samling med fornföremål, ursprungligen hittade i Nordafrika, Baltikum samt England

Jordfynd med tillhörande slitage

Diverse

Armband

Budhistorik (12 bud)
4191610
4 400
4190884
4 200
4191609
4 200
4190884
4188290
3 400

Slutpris SEK:
4 400
430 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.