Mjölkkanna silver Västerås 1820-tal

562649

MJÖLKKANNA, silver, 1826, Fredrik Johan Tallberg, Västerås, kaskformad med hänkel, dekor av fleuroner, godronnerad, stående på kulfötter, höjd ca 13,2, längd 17 cm, vikt 184 gram

Lagning vid handtag samt vid mynningskant

Ändringar/tillägg
Tallberg verksam i Västerås

Silver, Övriga silverföremål

Monter 10

Budhistorik (10 bud)
4190676
4190675
2 800
4190674
2 600
4190673
2 400
4185312

Slutpris SEK:
293 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.