Augusta Taube teckning

570937

AUGUSTA TAUBE, blyertsteckning, studier av träd, 6 st teckningar, Signerad Augusta Taube, daterad 26 Fev: 1818, ca 17x27 cm

HISTORIK:

Augusta Carolina Lovisa Taube, född 4 december 1801 på Hovgården, Hovs socken, Östergötlands län, död 7 juni 1874 i Stockholm, var en svensk grevinna och målare.

Hon var dotter till kammarherren greve Christian August Wilhelm Louis Taube och Johanna Wilhelmina Lovisa Henrietta Pollet och från 1826 gift med landshövdingen Gustaf Erik Frölich. Taube var hovfröken hos kronprinsessan Josefina. Enligt Rudolf Gagges konstnärslista vid Nationalmuseum i Stockholm var hon även verksam som konstnär.

Svenskt konstnärslexikon del V, sid 397

Pappret något buckligt av fukt

Konst, Teckningar

Fack 26

Augusta Taube teckning

Budhistorik (4 bud)

4254738
600
4253731
550
4253731
4243512

Slutpris SEK:
600
59 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.