4 sparbössor från Gustavsberg, 1900-talets början

570960

SPARBÖSSOR, 4 st, Gustavsberg, 1900-talets början, majolika, flintgods, i form av grisar, delvis bemålade, svaga stämplar för massakvaliteten, illustrerad i medföljande utdrag ur priskurant från Gustafsbergs porslinsfabrik, höjd ca 6-8 cm, längd ca 13-15,5 cm

HISTORIK: fabrikens pris i medföljande utdrag från priskurant var 45 öre för den mindre och 65 öre för den större modellen.

En gris med båda öronen lagade öron, en gris med obetydlig nagg, en gris ett lagat öra, smärre krackelyr

Keramik/Porslin

Monter 9

Budhistorik (1 bud)

4247984
2018-09-11 05:03:43

2018-09-15 kl 11:00
Slutpris SEK:
27 EUR, 32 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.