Fällstol 1800-talets första hälft

579402

FÄLLSTOL, 1800-talets första hälft, s k "promenadstol", svärtat trä med bronserade dekor, sits och ryggstöd med polykrom broderad dekor av blommor, tenlikor i form av stjärnor, sitthöjd 48 cm

LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 201, jämför fällstolar i Biblioteket på Rosendals slott

Slitage, klädsel med ställvisa skador

Möbler, Stolar

Rum 8

Budhistorik (1 bud)

4329675
2018-10-12 07:52:22

2018-10-12 kl 10:02
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.