Dosa Daniel Lundström 1772

579655

DANIEL LUNDSTRÖM (silversmed i Stockholm 1751-1788), dosa, silver, stämplad DLS, Stockholm 1772, oval, dekor av lagerfestonger, kartuscher och bandrosetter, invändigt förgylld, botten med äldre ägarinititaler, vikt ca 53 g

Smärre slitage

Silver

Dosa Daniel Lundström 1772

Budhistorik (17 bud)
4329778
3 200
4329998
3 200
4329778
2 800
4329625
2 600
4329625
2 400

Slutpris SEK:
3 200
305 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
1 800

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.