Gustaviansk spegel

588618

SPEGEL, 1700-talets slut/tidigt 1800-tal, Gustavianskt provinsarbete, förgylld ram med skuren dekor av girlanger och rosett, fasettslipat glas, stämplad med Jönköpings hallstämpel, á tergo med dedikation daterad 1821, ca 83x31 cm

Ett avslag i nedre vänstra hörnet, i övrigt åldersrelaterat slitage

Speglar

Hylla 3

Gustaviansk spegel

Budhistorik (18 bud)
4414991
4411799
2 800
4411799
2 400
4414397
4411799

Slutpris SEK:
273 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.