Barbord Greta Magnusson Grossman

588721

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN (1906-1999), barbord för Firma Studio, Stockholm 1930-tal, rund med två skåp med hylla innanför, fanerat med alm, fotsockel av björk, glasskiva, dörrhandtag av stål, höjd ca 57, diameter ca 73 cm

Krackelyr, märken, ställvis mindre fanérbortfall nedtill, ett handtag ersatt

Möbler, Övriga möbler, Design, Selected

Rum 5

Budhistorik (23 bud)
4415030
6 400
4414229
6 200
4415028
6 000
4414229
5 800
4415027
5 600

Slutpris SEK:
6 400
582 EUR, 672 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.