Hertha Hillfon skulptur/väggrelief

596903

HERTHA HILLFON (1921-2013): Mun, formsprutad ofärgad plast, höjd 39, 56x16 cm
PROVENIENS: Karin Björquist
HISTORIK: Munnen gjordes inte bara i lera utan också i glas, plast och aluminium. En plastvariant gjordes som multipel till Konstfrämjandets utställning Multi Maxi Mini 1970. Auktionens plastmun inköptes av inlämnaren på Moderna Museet samma år.

Smärre märken och skador

Konst, Skulpturer

Rum 7

Budhistorik (31 bud)
4492131
6 800
4492130
6 600
4492038
6 400
4491974
6 200
4491668
6 000

Slutpris SEK:
6 800
685 EUR, 778 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.