Modell 612 stolar av Alvar Aalto

626884

ALVAR AALTO, stolar, 2 st, modell 612, Artek, 1950-tal,
stomme i lackerad björk, Y-ben framtill, rygg samt sits med svart läderklädsel, bredd 49 cm, höjd 80 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Åldersrelaterat slitage.

Möbler, Stolar, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (2 bud)

Bud EUR
4802163
150
4795475
100

Slutpris EUR:
150
1 554 SEK, 170 USD
Utropspris EUR:
300-500