Sam Vanni gouache

626944

SAM VANNI (1906-1992) "Flicka och cykel", signerad samt daterad -48, gouache, 59x39 cm

Utställningar: Helsingfors konsthall Sam Vanni Retrospektiv utställning 4.11-26.11 1978; Helsingfors stadsmuseum 4.6-31.8 1997

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Färgbortfall

Södra kajen 14, Helsingfors

Sam Vanni gouache

Budhistorik (38 bud)
Bud EUR
4822680
20 000
4823990
19 000
4822680
18 000
4823940
17 000
4822680
16 000

Slutpris EUR:
20 000
207 254 SEK, 22 715 USD
Utropspris EUR:
3 000-4 000