Aalto-blommans del 3 av Alvar Aalto

627783

ALVAR AALTO, skål, "Aalto-blomman" del 3, signerad Alvar Aalto - Karhula, 1930-/40-tal, ljusblått glas blåst i träform, höjd 12,5 cm, bredd 23 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (16 bud)
Bud EUR
4822602
4 400
4824027
4 200
4822602
3 700
4824023
3 600
4822602
2 900

Slutpris EUR:
4 400
45 596 SEK, 4 997 USD
Utropspris EUR:
2 000-2 500