Aalto-blommans del 2 av Alvar Aalto

627790

ALVAR AALTO, skål, "Aalto-blomman" del 2, signerad Alvar Aalto - Karhula, 1930-/40-tal, klart glas i gul ton, blåst i träform, höjd 7 cm, bredd 29,5 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (14 bud)
Bud EUR
4822603
1 950
4824199
1 900
4822603
1 600
4824193
1 550
4822603
1 250

Slutpris EUR:
1 950
20 207 SEK, 2 215 USD
Utropspris EUR:
1 500-2 000