Aalto-blommans del 4 av Alvar Aalto

627797

ALVAR AALTO, skål, "Aalto-blomman" del 4, signerad Alvar Aalto - Karhula No 25, 1930-/40-tal, gulbrunt glas blåst i träform, höjd 15,6 cm, bredd 15 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Skada på övre kanten

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (20 bud)
Bud EUR
4803324
1 600
4823630
1 550
4803324
4823620
1 450
4803324
1 400

Slutpris EUR:
1 600
16 580 SEK, 1 817 USD
Utropspris EUR:
800-1 000