Aalto-blommans del 1 av Alvar Aalto

627869

ALVAR AALTO, fat, "Aalto-blomman" del 1, Karhula/Iittala 1930-/40-tal, klart glas blåst i träform, bredd 39,5 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Litet kantnagg.

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (23 bud)
Bud EUR
4823734
1 800
4823741
1 750
4823734
1 600
4823725
1 550
4823718

Slutpris EUR:
1 800
18 653 SEK, 2 044 USD
Utropspris EUR:
600-800