Fjäderskål av Tapio Wirkkala

628005

TAPIO WIRKKALA, skål, "Fjäder", modell 3369, signerad Tapio Wirkkla, Iittala -56, friblåst och formad kristall, kamslipad, längd 44,5 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Litet kantnagg

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Fjäderskål av Tapio Wirkkala

Budhistorik (25 bud)
Bud EUR
4822390
1 900
4822803
1 850
4822390
1 800
4822802
1 750
4822390
1 700

Slutpris EUR:
1 900
18 868 SEK, 2 158 USD
Utropspris EUR:
1 000-1 500