Kantarell av Tapio Wirkkala

628509

TAPIO WIRKKALA, vas, "Kantarell", signerad Tapio Wirkkala Iittala, 1950/60-tal, linjeslipad, höjd 22,5 cm.

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Kantarell av Tapio Wirkkala

Budhistorik (8 bud)
Bud EUR
4822630
480
4823657
460
4822630
440
4822315
4817510

Slutpris EUR:
480
4 974 SEK, 545 USD
Utropspris EUR:
600-700