Jättens näve av Timo Sarpaneva

630228

TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Jättens näve", signerad Timo Sarpaneva, Iittala, ca 1960, sandblästrad och polerad med syra, höjd 30,5 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Glas, Konstglas, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (8 bud)
Bud EUR
4822489
600
4818970
520
4818969
500
4818968
480
4818929
460

Slutpris EUR:
600
6 218 SEK, 681 USD
Utropspris EUR:
800-1 000