Finlandia-vas av Timo Sarpaneva

630308

TIMO SARPANEVA, vas, "Finlandia-serien", signerad Timo Sarpaneva, Iittala 1960-tal, klart glas, blåst i träform, höjd 36 cm, diameter 19,5 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (3 bud)

Bud EUR
4807924
380
4805861
240
4805859
100

Slutpris EUR:
380
3 938 SEK, 432 USD
Utropspris EUR:
1 200-1 500