A333 taklampa av Alvar Aalto

630938

ALVAR AALTO, taklampa, modell A333 Rova, tillverkad av Valaistustyö, svart- och vitmålad metall med mässingsbeslag, höjd 22 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Några bucklor, en mässingsring fattas

Belysning, Taklampor, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

A333 taklampa av Alvar Aalto

Budhistorik (35 bud)
Bud EUR
4823842
2 600
4823860
2 500
4823842
2 400
4823853
2 300
4823842

Slutpris EUR:
2 600
26 943 SEK, 2 953 USD
Utropspris EUR:
1 500-2 000