Alvar Aalto trärelief

631735

ALVAR AALTO, trärelief, Artek, 1980-tal, Finland, limmat och pressat trä, elementexperiment för fåtöljmodeller som användes bland annat vid Maison Carré på 1940-talet, höjd 74 cm, bredd 58,5 cm, djup 10 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Möbler, Övriga möbler, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Alvar Aalto trärelief

Budhistorik (31 bud)
Bud EUR
4824191
6 200
4824196
6 000
4824191
5 600
4824190
5 400
4823570
5 200

Slutpris EUR:
6 200
64 249 SEK, 7 042 USD
Utropspris EUR:
1 000-1 500