Ljuskrona Oscariansk 1800-tal

645787

LJUSKRONA, stomme i bronserad metall och plåt, 1800-talets slut, oscariansk, för tolv ljus, behängd med prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 90, diameter 85 cm

Senare bronsering, slitage, enstaka prismor saknas

Belysning, Ljuskronor

Rum 17

Ljuskrona Oscariansk 1800-tal

Budhistorik (9 bud)
4917720
4 400
4915795
4 200
4915795
4915576
4912173

Slutpris SEK:
4 400
420 EUR, 472 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.