Lanterna

647392

LANTERNA, 1900-talets början, koppar, för hörn, höjd ca 35 cm

PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Den Röda Båten Mälaren är en gammal Götakanalångare. Byggd 1914 vid Sjötorps varv, för Ångfartygs AB Sätra. Hon har gått med styckegods, varit logementsfartyg och från 70-talet och framåt har hon fungerat som vandrarhem på Södermalm i Stockholm.

1973 tog Ludwig O. Metz (Född i Hamburg) över båten Mälaren och har sedan dess drivit och utvecklat vandrahemsverksamheten. Nu, efter 46 år, är Ludwigs livsverk sålt, och den stora samlingen av föremål, främst Nautica, från den Röda Båten Mälaren ska säljas.

Skevheter/bucklor

Nautica/Technica

Rum 7, Hylla 6

Lanterna

Budhistorik (8 bud)
4923757
650
4923968
600
4923757
550
4921893
500
4921893
450

Slutpris SEK:
650
63 EUR, 71 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.