Sextant hughes & Son

648000

SEXTANT, 1924, Hughes & Son, London, mässing, originaletui i mahogny, etuiets storlek ca 13,5x23,5x25 cm

PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Den Röda Båten Mälaren är en gammal Götakanalångare. Byggd 1914 vid Sjötorps varv, för Ångfartygs AB Sätra. Hon har gått med styckegods, varit logementsfartyg och från 70-talet och framåt har hon fungerat som vandrarhem på Södermalm i Stockholm.

1973 tog Ludwig O. Metz (Född i Hamburg) över båten Mälaren och har sedan dess drivit och utvecklat vandrahemsverksamheten. Nu, efter 46 år, är Ludwigs livsverk sålt, och den stora samlingen av föremål, främst Nautica, från den Röda Båten Mälaren ska säljas.

Nautica/Technica, Samlingar

Rum 7, Hylla 6

Sextant hughes & Son

Budhistorik (17 bud)
4927166
4 600
4913175
4 400
4908537
4 200
4913173
4 200
4908537
2 400

Slutpris SEK:
4 600
444 EUR, 504 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.