Miniatyr ur Karl Asplunds samling

636645

MINIATYRMÅLNING, Sverige 1700-talets första hälft, Carl Gustaf Cronhiorts art, porträtt av högreståndskvinna klädd i gul klänning och rosa mantilj, gouache på papp, senare monterad i 18 k guld med fasettslipat glas, 3,5 x 3 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Bakgrunden med ställvis slitage

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (5 bud)
4966202
2 400
4966201
4963280
4963279
4961671

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.