Miniatyr ur Karl Asplunds samling

636758

MINIATYRMÅLNING, 1600-talets andra hälft, porträtt av ung man klädd i svart med broderad krage, oljemålning i öppningsbar medaljong av silver, utformad som en riksdaler med ärkehertig Sigismund Franz av Habsburg (1630-1665) med årtal 1665, diameter 4 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Retuscher

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (24 bud)
4971142
5 000
4971141
4 800
4971089
4 600
4971140
4 600
4971089
4 400

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.