Miniatyrer ur Karl Asplunds samling

636872

MINIATYRER, 3 st., SILHUETT, 1700-talets andra hälft, mot bakgrund av mörkblått vax, föreställande greve Adolph Fredric Lewenhaupt (1745-1791), monterad i förgylld mässing, 3,5 x 3 cm; ERNST JOHAN MELLIN (1674-1746) tillskriven: pastoralt insjölandskap med fiskare i förgrunden, gouache på papper, monterad i mässing, diameter 3 cm; OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-talets början, porträtt av ung kvinna klädd i vit klänning, gouache på elefenben, omonterad, 2,8 x 1,8 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Siluettens baksida lös och med skador

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (10 bud)
4971010
3 200
4970889
4968745
2 800
4970888
2 600
4968745
2 400

Slutpris SEK:
3 200
309 EUR, 351 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.