Miniatyr ur Karl Asplunds samling

636883

MINIATYR, Indien 1800-talets tredje kvartal, Company School, motiv av Taj Mahal, Agra, gouache på pärlemor, monterad i förgylld mässing, 5 x 6,3 cm, medföljer dokumentation där miniatyren uppges vara utförd av en artist i Delhi 1866

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (7 bud)
4971110
2 600
4968437
2 400
4966283
4966282
4963284
1 600

Slutpris SEK:
2 600
251 EUR, 285 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.