Fashion Anne Marie Beretta Ramosport kappa

653801

ANNE MARIE BERETTA RAMOSPORT PARIS, 1970/80-tal, Cape i ponchomodell i kamelfärgad bomull, kapushong samt två dolda fickor i sidan, en knapp vid halsrundning, etikettmärkt anne marie beretta pour ramosport paris made in france, rygglängd ca 112 cm, angiven storlek FR 40

Anne Marie Beretta f. 1937 är en fransk modedesigner som började sin karriär som kostymör för teater. 1968 började hon designa funktionsplagg så som regn- och vindkappor för Ramosport Paris. Hennes mest igenkända signaturplagg sakapade hon 1981 för Max Mara, den så kallade kappan , '101801', som trots sina tydliga influencer från 80-talet förtfarande är i production

Reva på okets bakstycke

Fashion, Damkläder

Makadamgatan 11, Helsingborg

Budhistorik (1 bud)

4969951
2019-06-11 20:10:46

2019-06-12 kl 11:22
Slutpris SEK:
29 EUR, 33 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 406 kr.