Ljusstakar marmor 1800-tal

661357

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing och marmor, 1800-talets första hälft, sengustavianska/empire, urnformade ljuspipor med dekor av stiliserad blad- och blomsterbård, behängda med kedjor och tofsar, höjd ca 17 cm

Slitage, marmorn med spricka, stötskada

Diverse, Belysning

Monter 1

Ljusstakar marmor 1800-tal

Budhistorik (10 bud)
5027422
3 400
5027366
3 200
5026766
5026765
2 800
5018370
2 600

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.