Stor skål Stig Lindberg

666788

STIG LINDBERG (1916-1982), skål, Gustavsberg studio 1940-/50-tal, fajans, lövformad, handmålad dekor av blad och slingor i grönt, gult, blått och svart, signerad Gustavsberg studio SWEDEN 3 och målarsignatur för Ava Köhlin, höjd 14,5, längd 25, bredd 25 cm

Obetydlig glasyrnagg/glasyrmista på spetsen

Keramik/Porslin, Design

Stor skål Stig Lindberg

Budhistorik (19 bud)
5086618
4 200
5086616
5086617
5086616
3 800
5086611
3 600

Slutpris SEK:
4 200
405 EUR, 460 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.