Edvard Albert Stenberg oljemålninng

668474

EDVARD ALBERT STENBERG (1883-1950), kvinnoporträtt, 1930/-40-tal, signerat E Stenberg, olja på masonitpannå, ca 50x40 cm

HISTORIK: Edvard Albert Stenberg utbildade sig till konstnär på Valands under Carl Wilhelmsson, därefter till arkitekt i Tyskland. Under 1910-1920-tal vistades han i likhet med många målande generationskamrater i Paris. Till skillnad från flertalet rönte han här stora framgångar med sitt måleri. Han ställde ut på Salongen samt hos flera stora parisgallerier. Bl a hade han separatutställningar hos Bernheim Jeune och Galerie Devambez. När Stenberg återvände till Sverige försvann han från rampljuset. Idag är han i princip bortglömd. Så är inte fallet i Frankrike. Senast 2000 fanns han representerad på samlingsutställningen Les Vikings de Montparnasse på Musee de Montparnasse tillsammans med namn som Dardel, Derkert, Grünewald. GAN och Hjertén. I Stockholm är Edvard Albert Stenberg representerad på såväl Nationalmuseum som Moderna Museet.

Rum 4

Budhistorik (11 bud)
5086260
5086417
5086260
1 900
5086416
1 800
5086260

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.