Anders Udd

668646

ANDERS UDD (född 1958): Taklampa - Svenskt Tenn, modell 2560, signerad och numrerad Anders Udd, 9/50, giclee print, bladmått ca 46x54, oramad.

Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. Han kan beskrivas som en klassisk realistisk målare. Han utgår från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen har en central betydelse för att skapa stämningsläge, kontemplation; som ett fruset ögonblick innan något händer.

Veck i kanter.

Konst, Grafik, Nutida

Rum 9, Vagga 1

Anders Udd
Budhistorik (19 bud)
5086607
5086602
5086602
1 800
5086606
1 700
5086602
1 600

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.