Roger Risberg

684384

ROGER RISBERG (1956-2011): "Glassgubben" monogramsignerad RR, 1999, tusch på papper, ca 33x24 cm;

HISTORIK:
Roger Risberg (1956-2011) föddes i Göteborg och utbildades på Konstfack i Stockholm 1979-1984. Han är bland annat representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Bonniers Konsthall och Moderna museet.

Thomas Millroth (svensk konsthistoriker, kritiker, konstkurator och författare) i sin bok om Roger Risberg 2011:
"I början av 80-talet, då De Unga Vilda var på tapeten, trädde Roger Risberg fram. Han visade sig vara den ende som på svensk grund kunde göra anspråk på epitetet. Hans målningar var starka och direkta. Och utan teoretisk återhållsamhet. Han tecknade sig från början gärna som olika djur, till exempel en örn. Ensam, utsatt. Ett starkt tema var kärleken, tvåsamheten, övergivenheten. En rosa idyllisk form kunde målas över brutalt".

Folke Edwards (svensk museiman, konstkritiker och författare) skriver: "Roger Risberg - är en absurdist och bärsärk, en av de genuint udda frigångarna i utkanten av den svenska konstscenen. En primitiv kraft som i klarsyn och förvirring söker barnet och barbaren under vår alltmer sofistikerade polityr. Hans målningar är som grovhuggen, galghumoristisk graffiti - ett slags magiska eller brutalt tydliga tecken över vilsenheten, ensamheten och utsattheten i vår tid." ("Norrsken 92", Göteborgs Konsthall 1992)

PROVENIENS:
Galerie Bel'Art - Stockholm

Fläckar

Konst, Modernt måleri, Nutida

Roger Risberg

Budhistorik (14 bud)
5219260
5217991
950
5217963
900
5217233
850
5217215

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.