Skyphos

754264

SKYPHOS, hellenistisk, ca 300-100 f Kr, lergods med enklare geometrisk dekor, höjd ca 8,5, största vidd 17 cm

Proveniens: Förvärvat och infört till Sverige i slutet av 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägaren

Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Jordfynd

Diverse, Tema

Skyphos

Budhistorik (5 bud)
5756855
5756853
5752787
600
5739403
550
5739368

Slutpris SEK:
118 EUR, 131 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.