Ring

754625

RING,med sannolikt sasanidisk intaglio som avbildar ett djurhuvud, ca 226-640 e Kr, karneol/agat, senare infattad i ring, 14 k guld, vändbar, ringstorlek ca 15,5 mm, stenens storlek ca 9x5 mm, vikt ca 2,4 g

Proveniens: Inköpt i antikaffär i Stockholm på 1960-talet av Carl-Eric Galt (1918-1998)

Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Slitage

Diverse, Samlarobjekt, Guld/Smycken, Tema

Ring

Budhistorik (52 bud)
5757014
6 400
5757011
6 200
5756999
6 000
5757003
6 000
5756999
5 800

Slutpris SEK:
6 400
628 EUR, 698 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.