Collier 18 k guld empire 1800-tal

775221

COLLIER, 18 k guld, empire, Carl Neuendorff d.ä. (1805-1832/37), Karlskrona, stads- och årtalsstämpel saknas, ankarlänkar med mellanliggande medaljonger och romber dels med blomdekorer samt filigranarbeten, mittparti med vindruvsklase och vinblad i en oval omgiven av filigrandekor, längd 45 cm, vikt ca 48,8 g; etui medföljer

PROVENIENS: Har gått under namnet det Swanlundska släktsmycket, kopia på brev nedtecknat av professor Elisabeth Stille, född Swanlund medföljer.

HISTORIK: Collier utställt på Nationalmuseum i april 1948. Katalog: Svenskt guld 1600-1850, utställningens katalognummer 144. Sid 35, nr 164, Plansch sid 63.

En dekordel på mittpartiet saknas

Guld/Smycken, Halsband, hängsmycken, Selected

Budhistorik (3 bud)

5936157
16 000
5930078
10 000
5929645

Slutpris SEK:
16 000
1 571 EUR, 1 744 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.