324 - Spegel Johan Åkerblad

Föregående | Översikt | Nästa

773382

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld, delat kvicksilverfolierat glas, monogramsignerad samt hallstämplad, ca 112 x 49 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén och Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, spegelmakare och fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sid 245, jämför identisk spegel, signerad och daterad Johan Åkerblad 1777

Åldersrelaterat slitage, någon skada/lagning

Speglar, Gamla kassan, Kinasalongen

773382 - 324 - Spegel Johan Åkerblad
Din e-postadress

Fråga
Skicka
324 - Spegel Johan Åkerblad

Budhistorik (18 bud)
6093849
8 600
6092034
8 400
6093848
8 400
6092034
8 200
6090220
8 000

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
8 600
884 EUR, 1 007 USD
Utropspris SEK:
25 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.